Strona główna » Temat pracy magisterskiej z ekonomii » Temat pracy magisterskiej z ekonomii – chiński sukces gospodarczy.

Temat pracy magisterskiej z ekonomii – chiński sukces gospodarczy.

Temat pracy magisterskiej z ekonomii, który jest bardzo ciekawy, to z pewnością chiński sukces gospodarczy. Chiny stanowią fascynujący przykład dynamicznego rozwoju kapitalizmu, bez demokratycznego systemu politycznego. Można powiedzieć, że brak demokracji, wręcz pomaga w szybkim rozwoju gospodarczym.

Temat pracy magisterskiej z ekonomii

 

Znalezienie odpowiedzi na pytanie “dlaczego Chiny stały się czołową gospodarczą potęgą świata” może być fascynującym motywem pracy magisterskiej z ekonomii. Wielu ekspertów twierdzi, że chiński sukces gospodarczy jest najważniejszym zjawiskiem w ekonomii ostatnich 200 lat. 

W swojej pracy magisterskiej należałoby wyjść od wskaźników ekonomicznych sprzed reform gospodarczych. Chiny były wtedy wielokrotnie biedniejsze…. od Polski! Potem należy przedstawić jakie reformy zostały wprowadzone. Wskazać trzeba jak wprowadzone przez Chińską partie reformy, sprawiły, że setki miliony ludzi stopniowo zaczęło wychodzić ze skrajnej biedy. W końcowej części pracy trzeba pokazać stan dzisiejszy, W tej części trzeba też zawrzeć planowane przez rząd Chin reformy oraz jak one wpłyną na gospodarkę.

W końcowej części tej pracy magisterskiej z ekonomii trzeba przedstawić, co spowodowało ogromny sukces Chin. Na pewno Chinom pomogło długoterminowe planowanie, praktykowane przez chińskie władze. W przeciwieństwie do demokracji  chińskie władze nie zmieniają się co 5 lat. Gospodarcza polityka rządu nie ulega dzięki temu modyfikacji co 5 lat, tak jak jest np. w Polsce. Chińscy politycy nie muszą też liczyć się  z opinią wyborców.

Chińskie reformy gospodarcze były mocno pro kapitalistyczne. Po pierwsze chińskie władze wprowadziły niskie podatki oraz bardzo małe regulacje odnośnie gospodarki. Spowodowało to, że nawet szary obywatel, bez wielkiego kapitału może spróbować swojej szansy jako mały przedsiębiorca. Prywatne firmy płacą podatki, ale od pewnego poziomu. Do pewnego pułapu można prowadzić działalność gospodarczą, bez jakiejkolwiek rejestracji oraz księgowości. Jest to absolutne przeciwieństwo wysokich kosztów stałych, wysokich podatków oraz ścisłej regulacji, jaką można zobaczyć w naszym kraju. Efektem mądrej polityki gospodarczej władz Chin jest ich dynamiczny wzrost gospodarczy. Podczas gdy Chiny rozwijają się w tempie po 7-12% rocznie, Polska rozwija się w tempie po 3% rocznie. Według wielu analityków Chiny to już największa gospodarka świata.

Chiny są obecnie w posiadaniu największych rezerw walutowych świata. Szacuje się, że rezerwy te wynoszą 3,33 biliona dolarów. Są to największe tego typu rezerwy, pomimo tego, że chińskie państwo wydało dużo pieniędzy na utrzymanie kursu juana.

Temat pracy magisterskiej z ekonomii , który fascynuje – Chiny.

Chiny to z pewnością ciekawy temat z ekonomii. Wymaga on odpowiedniego warsztatu analitycznego. W pracy tej trzeba będzie bazować na ogólnodostępnych danych. Jest to temat dla osób, które interesują się ekonomią nie danych firm, ale całych państw. Chiny to fascynujący przykład, w jaki sposób “krwiożerczy kapitalizm” stworzył z kraju, w którym panował głód – czołową potęgę gospodarczą świata.  Na końcu takiej pracy magisterskiej, można zawrzeć, co Polska mogłaby skopiować od Chin, aby móc polepszyć stan swojej gospodarki.


Zostaw komentarz